Blog

Süt Dişi Çürükleri Neden Tedavi Edilmeli?

Süt dişlerinin, yerine çıkacak daimi diş zamanına kadar ağızda sağlıklı bir şekilde kalması büyük önem taşır. Peki yerine yenisi gelecekse neden tedavi edilmelidir?

1-Süt dişleri, yerine gelecek dişler için rehber görevi görerek daimi dişler uygun yerinden sürmesine izin verir. Erken süt dişi kayıplarında, oluşan boşluğun arka tarafındaki dişler, çekilen süt dişi boşluğunu kapama eğilimindedir. Bu da yerine gelecek daimi dişin yer bulamamasına, gömülü kalmasına yada ektopik (olması gereken yerden farklı) bir yerden sürmesine neden olabilir. Süt dişi kaza yada çürük nedeniyle erken kaybedilirse, yerine bu boşluğu korumaya yarayan yer tutucular yerleştirilmelidir.

2-Süt dişleri doğru zamanlamada düşer ise çene gelişimi daha uygun gerçekleşir. Bu sayede alttaki daimi dişler sürerken çeneyi geliştirici indüklemeler yaparlar.

3-Süt dişi çürükleri tedavi edilmezse vücutta sistemik enfeksiyonlara sebebiyet verebilir. Doktor muayene ettikten sonra tedavi edilmesi yada takip edilmesi gerektiği kararını verebilir.

4-Dil, yanak ve dudaklar dişlerden destek alarak konuşmayı gerçekleştirir. Diş eksikliklerinde

konuşma bozuklukları oluşabilir.

5-Diş eksiklikleri – özellikle de ön bölgelerde oluştuğunda – çocuğun özgüven sorunu yaşamasına sebep olabilir. Ön diş çürükleri genellikle gece biberonla süt tüketimi sonucu oluşur. Doktorunuza danışarak çocuklarda 2 yaşından sonra gece beslenmesini kesmeniz tavsiye edilir.

02 Şub, 2022

Ağız Kokusunun Sebepleri Nelerdir?

Sosyal hayatta önemli bir yeri olan ağız kokusu (Halitozis) gerek çevremize, gerekse kendimize ciddi rahatsızlıklar verebilmektedir. Ağız kokusunun altında yatan sebebin bulunması, ağız kokusunun tedavisi için ciddi bir rol oynamaktadır.… Devamını Oku
20 Haz, 2022

Sedasyon ve Genel Anestezi

Sedasyon ve genel anestezi hangi durumlarda tercih edilir? Çocuklar yaşları ve yapıları gereği ya da yaşadıkları olumsuz tecrübeler nedeniyle ileri derecede diş hekimi korkusu yaşayabilirler. Bu durumda da onları alıştırıp… Devamını Oku
21 Şub, 2024

Ankara Invisalign İle Çapraşıklık Tedavisi

Ankara Invisalign Tedavisi Artık Daha Kolay ve Estetik Ankara Invisalign tedavisi hakkında genel bilgiler içeren yazımızı keyifle okumanızı umut ediyoruz. Gülümsemek, sağlıklı ve özgüven dolu bir yaşamın önemli bir parçasıdır.… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?