Blog

Gülümsemenizi mükemmelleştirmek için diş düzeltme yöntemleri arasında en popüler olanları arasında şeffaf plak tedavisi ve geleneksel tel tedavisi bulunuyor. Ancak tedavi ihtiyacı ortaya çıktığında şeffaf plak mı tel mi tercih etmek gerektiği hastalarda soru işareti oluşturabiliyor. Bu nedenle her iki tedavi yönteminin özellikleri, avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi veren bir yazı hazırladık.

Şeffaf Plak (Invisalign) Tedavisi

 • Şeffaf plak tedavisi, son yıllarda popülerliği hızla artan bir diş düzeltme yöntemidir. Bu tedavi, hasta özel olarak üretilen, şeffaf ve çıkarılabilir plastik plaklar kullanılarak gerçekleştirilir.
 • Her plak, belirli bir süre boyunca dişlerinizi yavaşça hareket ettirecek şekilde tasarlanmıştır. Tedavi süreci boyunca bir dizi plak kullanılır ve her biri bir öncekine nazaran biraz daha düzgün dişlere sahip olmanızı sağlar.
 • Dijital araçlar sayesinde tedaviye başlamadan önce dişlerinizin tedavi sonunda nasıl değişikliğe uğrayacağını görebilirsiniz.
 • Özel günlerde kısa süreli de olsa şeffaf plaklarınızı çıkarıp günün keyfine varabilirsiniz.
 • Şeffaf plak tedavisi, geleneksel tel tedavisine göre daha estetiktir. Plaklar oldukça görünmezdir ve insanlar çoğu zaman fark etmezler.
 • Plaklar çıkarılabilir olduğu için yemek yerken ve dişleri fırçalarken çıkarılabilir. Bu, hijyen ve diş sağlığı açısından avantaj sağlar.
 • Tedavi süresi ve maliyeti kişinin durumuna bağlı olarak değişebilir. Ancak genellikle tel tedavisine kıyasla daha hızlı ve daha yüksek fiyatlı olabilir.

Tel Tedavisi

 • Tel tedavisi, geleneksel ve uzun yıllardır kullanılan bir diş düzeltme yöntemidir. Metal veya seramik braketler, teller ve bağlantı parçaları kullanılarak gerçekleştirilir.
 • Braketler ve teller, dişlerinize yapıştırılır ve belirli noktalardan gelen baskı ile dişlerinizi hareket ettirir.
 • Tel tedavisi, daha karmaşık diş düzeltme durumları için genellikle daha etkilidir. Ayrıca, tedavi süresi ve sonuçları daha öngörülebilir olabilir.
 • Estetik olarak şeffaf plak tedavisine göre daha belirgindir. Ancak, modern tel tedavisi seçenekleri, seramik braketler ve daha ince teller gibi daha az göze çarpan seçenekler sunabilir.
 • Tel tedavisi, plaklar gibi çıkarılamaz. Bu nedenle hijyen ve diş bakımı açısından dikkat edilmesi gerekir.

Hangisi Sizin İçin Daha Uygun?

Hangi tedavi yönteminin sizin için daha uygun olduğu, bireysel ihtiyaçlarınıza, bütçenize, tercihlerinize ve diş düzeltme gereksinimlerinize bağlı olacaktır. Estetik kaygılarınız varsa ve çıkarılabilir bir seçenek istiyorsanız, şeffaf plak tedavisi sizin için daha uygun olabilir. Ancak, daha karmaşık diş düzeltme durumlarında tel tedavisi daha etkili olabilir.

En iyi kararı vermek için bir ortodontist ile görüşmek önemlidir. İhtiyaç duymanız durumunda ortodonti uzmanımız, durumunuzu değerlendirecek, ihtiyaçlarınızı belirleyecek ve size en uygun tedavi seçeneğini önereceklerdir.

Unutmayın ki, hangi tedaviyi seçerseniz seçin, sonuçlarınızın uzun vadeli sağlığınıza ve gülümsemenize olumlu katkıda bulunacağına emin olabilirsiniz.

Siz hangi tedaviyi tercih edersiniz?

23 Şub, 2024

Ankara İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ankara implant tedavisi, eksik dişlerin yerine kalıcı ve doğal görünümlü dişlerin yerleştirilmesini sağlayan güvenilir bir yöntemdir. Ankara'da implant tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız bilmeniz gerekenleri adım adım açıklayacağız. İmplant Tedavisinin Avantajları Nelerdir?… Devamını Oku
03 May, 2024

Ankara Lamine Diş

Günümüzde gülüşünüzü yenilemenin etkili yollarından biri olan Ankara lamine diş, estetik diş hekimliği alanında büyük ilgi görmektedir. SimyaDent Diş Polikliniği olarak uzman hekimlerimizle lamine diş uygulamaları konusunda öncüyüz. Peki, lamine… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?