Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Çocuk diş hekimliği 0-13 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, oluşan çürük ve kalıtsal anomalilerin giderilmesini amaçlayan diş hekimliği dalıdır.

Çocuk hastalar için, süt ve daimi dişlerde dolgu, kanal tedavileri, diş travmalarının tedavileri, diş çürüğünden koruyucu ve önleyici önlemler (fluorid jeli, fissür örtücü), kötü ağız alışkanlıklarının durdurulmasına yönelik tedaviler (parmak emme, tırnak yeme gibi), yer tutucular pedodontistler yani çocuk diş hekimleri tarafından yapılır.

Süt dişleri; çocuğun beslenmesini sağlamak, kalıcı dişi sürerken rehberlik yapmak, konuşmanın gerçekleşmesi gibi önemli görevlerde yer  alır. Bu nedenle pedodontinin ana görevi çocuklarda diş sorunlarının oluşmasını engelleyerek çürüksüz ağızlara olanak sağlamaktır. Bunun için flor uygulamaları ve fissür örtücü işlemleri yapılmaktadır.

Flor uygulamaları diş minesini kuvvetlendirir, çocuklardaki diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından flor desteklerine ihtiyaç duyulur.

Fissür örtücü; daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye yatkın boşlukları kapatıp, bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen akışkan dolgu maddesidir. Daimi azı dişleri sürer sürmez yapılması önerilir.

Sizler de yazıda belirtilen şikayetlerinden birini yaşıyorsanız, çocuk diş hekimliği alanındaki tedavi yöntemlerinden faydalanabilir böylece sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilir, kliniğimiz doktorlarından randevu alarak muayene olabilirsiniz.

Our doctors

Faydalı Bilgiler

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?