Ortodonti Hakkında

Ortodontik Tedavilerde Ağız Hijyeni

Ortodontik tedavi gören hastalarda ağız florası ağızdaki aygıtlar (braket, şeffaf plak, vb.) sebebiye değişir. Çürük oluşturabilecek bakterilerin tutunma alanları artar. Bu nedenle ortodontik tedavi gören hastalarda ağız bakımı büyük önem taşır.

Dikkat edilmesi gereken püf noktalar:

– Braket çevresini kolayca temizleyebilecek dar alanlara girebilecek küçük başlı diş fırçaları kullanılabilir.

– Orta sertlikte fırçalar tercih edilebilir.

– Florid diş çürükleri için koruyucu olduğundan florid içeren diş macunu tercih edilmelidir.

– Ara yüz fırçaları, diş fırçalama periodunun sonuna eklenmelidir. Dişler fırça ile temizlendikten sonra braket etrafı ve diş ara yüzeyleri bu fırçalarla tekrar temizlenmelidir.

– Asit diş yüzeylerinde çürük oluşumunu kolaylaştırdığı için ortodontik tedavi süresince asitli ve şekerli yiyecek içeceklerden kaçınmakta fayda vardır. Asitli gıdalar tüketildi ise hemen diş fırçalamak yerine su ile çarkalayıp yarım saat kadar beklemek ve sonrasında diş fırçalamak gerekir. Aksi halde asit diş yüzeyini yumuşatacak sonrasında fırça ile alınacak darbeler dişin aşınmasına sebep olacaktır.

01 Oca, 2022

Ortodonti Rehberi

ORTODONTİ REHBERİ 1.Neden Ortodontik Tedaviye İhtiyaç Duyarız? Sağlıklı ve güzel bir gülüş için çok sayıda insan ortodontik tedaviye başvurmaktadır. Ortodontik tedavi sayesinde orijinal dişlerinize çekim, kesim, protez gibi işlemler uygulamaksızın… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?