Ortodonti Hakkında

1.Neden Ortodontik Tedaviye İhtiyaç Duyarız?

 • Sağlıklı ve güzel bir gülüş için çok sayıda insan ortodontik tedaviye başvurmaktadır. Ortodontik tedavi sayesinde orijinal dişlerinize çekim, kesim, protez gibi işlemler uygulamaksızın gülüşünüz şekillendirilir.
 • Estetik bir görünüş elde etmenin yanında, ağız sağlığınız ve dişlerinizin daha geç yaşlara kadar ağzınızda sorunsuz kalması için de ortodontik tedavi gereklidir.
 • Dişlerin çapraşık ya da ayrık olması genetik aktarıma bağlı olabilmektedir. Bununla beraber çene asimetrileri, çenelerin yüzde yanlış yerde konumlanmaları gibi durumlar ortodontik tedavilerle giderilebilir.
 • Parmak emme, tırnak yeme gibi parafonksiyonel alışkanlıkların önlenmesi amacıyla ortodontik tedavi uygulanmaktadır.
 • Protez işlemleri öncesi ortodonti ile diş pozisyonlarının önceden ayarlanması gerekebilir.

2.Ortodontik tedavi için çocuğumu ne zaman muayene ettirmeliyim?

Çocuklarda erken dönem yapılan tedaviler sağlıklı ağız ve diş çene gelişimine büyük katkı sağlayabilmektedir. Çocuğun daimi dişi süt dişleri dökülmeden, dişin önünden yada arkasından sürdüyse ya da çok erken dönemde süt dişi kayıpları varsa bunlar ortodonti uzmanına başvurmanız için gereken işaretler olabilir. Ayrıca çocukta tek taraflı çiğneme, parmak emme, tırnak yeme gibi alışkanlıklar varsa erken dönemde uzmana başvurmanız iyi olacaktır. Her çocuk için değişse de ortalama olarak 7 yaş ortodonti uzmanıyla ilk tanışma için uygun olacaktır.

3.En uygun ortodontik tedavi yaşı nedir tedavi süresi ne kadardır?

 • Ortodontik tedavi başlama yaşı sıklıkla 9-14 yaşları arası olup tedavi süresi hastanın ihtiyacına göre değişebilmektedir.
 • Kapanış bozukluğunun şiddetine, hastanın metabolik aktivitesine göre süreler değişebileceği gibi hastanın hekimin önerilerine bağlı kalması da tedavi süresinde etkilidir.
 • Bugünlerde gençler braketlere ve şeffaf plaklara karşı çok istekli davranmaktadır. Kullanımları rahat, estetik ve konforlu seçenekler sunulmaktadır.

4.Yetişkinlerde de tedaviler çocuklarınki kadar etki gösterir mi?

 • Günümüzde ortodontik tedaviler çok sayıda yetişkin hastaya uygulanmaktadır. Görünümleri hakkında daha iyi hissetmek, ağız hijyenlerini geliştirip mevcut sağlıklarını geliştirmek isteyenler sıklıkla ortodontik tedaviye başvurmaktadır.
 • Eğer dişleriniz ve dişlerinizi tutan çene kemiğiniz sağlıklıysa size tedavi yapılabilir.
 • Erişkin hasta ve çocuk hasta grubundaki temel fark, çocukların çene kemikleri hala gelişmekte olduğu için çocuk hastalarda tedaviye daha kısa sürede ve daha olumlu cevap alınmasıdır. Erişkinlerde görülebilecek diş eti çekilmeleri, kök erimeleri gibi komplikasyonlar çocuklarda gelişmez.

5.En güncel ortodontik tedavi seçenekleri nelerdir?

Metal Braketler :

Metal braketlerin boyutları artık daha da küçültülmüş, dolayısıyla da daha estetik hale getirilmiştir. Metal braketlerin etrafındaki lastik renkleri seçilebilmektedir ve her ay değiştirilebilmektedir.

Metal yerine şeffaf braket ve teller kullanılabilmektedir.

Şeffaf Plak (Invisalign)

Şeffaf, estetik, takılıp çıkarılabilen bir seri plak ile yapılan tedavilerdir.

İlk muayene sırasında hastaların dijital değerlendirmeleri yapılıp bilgisayarda

tedavi sonunda elde edecekleri gülümseme gösterilir. Estetik dizaynlar hastalar

ile birlikte yapılarak beklentiler doğrultusunda gülümseme dizayn edilir.

Alınan dijital kayıtlar yurt dışına gönderilir ve sonrasında takıp çıkarılabilen

bir seri şeffaf plak elimize geçer.

Hastalar 7 ya da 10 günde 1 plaklarını kendileri değiştirerek doktora ihtiyaç duymaksızın tedavilerine devam eder. Bu süreçte hastalar ortodonti uzmanının uygun gördüğü sıklıkla muayeneye çağırılır ve muayeneye gelme sıklıkları geleneksel tedavilere kıyasla oldukça azdır

6.Ortognatik Cerrahi hangi durumlarda gereklidir?

Cerrahi tedavilere şiddetli kapanış bozuklukları, çene anomalileri gibi durumlarda

başvurulur.

7.Tedavi bitiminden sonra koruma fazı ne kadar sürer?

Ortodontik tedavinin başarısı retansiyon (pekiştirme) fazındaki kurallara ne kadar uyduğunuzla çok ilişkilidir. Bazı tedavilerden sonra, tedavinin kalıcı olması amacıyla dişlerinizin arka tarafına uzun süre kalacak ve dışardan görünmeyecek ince koruyucu bir tel takılır. Bazı tedavilerde ise koruyucu plaklar verilir ve hayat boyu kullanımları istenir.

Bu durumda plaklar genellikle yalnızca gece kullanılır ve sosyal yaşamı etkilemezler.

14 Haz, 2024

Ankara İnvisalign Fiyatları

İnvisalign, dişlerin düzeltilmesi için kullanılan yenilikçi bir ortodontik tedavi yöntemidir. Geleneksel metal braketlerin aksine, Invisalign şeffaf ve neredeyse görünmez bir yapıdadır. İnvisalign, tedavi sürecinde estetik kaygıları olanlar için mükemmel bir alternatiftir.… Devamını Oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Nasıl yardımcı olabiliriz?